logo

PolishEnglishGermanKazakhUkrainianRussian

Liceum Ogólnokształcące – klasa jeździecka

Liceum Ogólnokształcące – klasa jeździecka jest propozycją dla czynnych zawodników, uczniów, którzy mają doświadczenia związane z jeździectwem rekreacyjnym  jak i dla sprawnych fizycznie osób z pasją i predyspozycjami do współpracy z końmi i trenowania jeździectwa  którzy do tej pory  nie jeździli konno. 

Klasa sportowa o profilu jeździeckim funkcjonuje w naszej szkole od 1.09.2008. Uczniowie realizują program liceum ogólnokształcącego z rozszerzonym programem wychowania fizycznego w zakresie jeździectwa.

Przedmiotami na poziomie rozszerzonym są: język angielski, matematyka i biologia.(po gimnazjum)
                                                      język angielski i biologia.(po szkole podstawowej)

 

Dla kogo?

Szkoła jest otwarta dla czynnych zawodników, uczniów, którzy mają doświadczenia związane z jeździectwem rekreacyjnym – jak i sprawnych fizycznie osób do tej pory nie jeżdżących konno. Zwłaszcza tych ostatnich zapraszamy do wcześniejszego odwiedzenia sekcji szkolnej w celu zorientowania się czy posiadają predyspozycje do współpracy z końmi i trenowania jeździectwa.
W szkole realizowany jest program liceum ogólnokształcącego i w ramach wychowania fizycznego jazda konna w wymiarze minimum 7 godzin tygodniowo.

Dlaczego jeździectwo?

Jeździectwo jest sportem innym od wszystkich pozostałych, koń nie jest bezdusznym sprzętem. Czuje, reaguje, ma fenomenalną pamięć. Jeździec jest jego nauczycielem i przewodnikiem. Dyscyplina kształtuje u młodych ludzi pozytywne cechy związane z rozwojem psychofizycznym:
• odpowiedzialność, systematyczność,
• odwagę, cierpliwość,
• spokój, eliminację agresji i panowanie nad emocjami,
• sprawność i równowagę.
Według wieloletnich badań przeprowadzonych w Szwecji dziewczynki jeżdżące konno, później lepiej w stosunku do rówieśniczek radziły sobie na kierowniczych stanowiskach.

Czym dysponujemy?

Obiekty.
Mocną stroną szkoły są obiekty zlokalizowane na terenie szkolnego gospodarstwa:
• Kryta ujeżdżalnia pozwalająca trenować przez cały rok- w bezpiecznym otoczeniu- niezależnie od warunków pogodowych.
• Stajnie mieszczące 40 koni.
• Malowniczy, duży plac treningowy- na nim organizowane są zawody w skokach.
• Nadbystrzyckie łąki pozwalające wyjeżdżać na pierwsze „tereny” bez konieczności przekraczania dróg.

Konie

Szkoła ma w swojej dyspozycji kilkanaście spokojnych koni: najwięcej małopolskich, a także koników polskich i kuców /o wzroście powyżej 140cm/. Połowa z nich regularnie pracuje z początkującymi. Większość ma za sobą doświadczenie startów w zawodach skokowych, najmłodsze są w treningu sportowym przygotowującym do debiutu w zawodach w skokach. Wszystkie pracują regularnie w terenie- spokojnie przechodzą brodem rzekę Bystrzycę znajdującą się obok ujeżdżalni szkolnej. Co roku rodzą się źrebaki- część klaczy małopolskich i koników polskich objęta jest dotacją z programu ochrony rodzimych ras.

Nasze doświadczenie

W szkole od wielu lat w ramach lekcji wychowania fizycznego w pierwszej klasie technikum pszczelarskiego prowadzona była nauka jazdy konnej. Od 2006 roku, wraz z podjęciem współpracy z instruktorem Wojciechem Jachymkiem i rozwojem działalności Sekcji Szkolnej, przygotowywano się intensywnie do uruchomienia szkoły jeździeckiej. Instruktor posiada bogate doświadczenie w pracy z dziećmi i młodzieżą: od 1993 roku w Ośrodku Jeździeckim „Kucyk”, później w Uczniowskim Klubie Jeździeckim „Gracjan” Bychawa. W ramach tych sekcji prowadzone były obozy jeździeckie w Pawłowie, Bychawce i Woli Dużej k/ Bychawy, a przede wszystkim szkolenie sportowe. Wychowankowie sekcji już od 1996 roku zdobywali czołowe miejsca, w tym medale Mistrzostw i Pucharów Polski Kuców.

Filozofia szkolenia

„Zaczynamy od siebie – później wymagamy od konia”. W relacjach ze zwierzętami obca jest nam przemoc i zachowania agresywne. Nie stosujemy ostróg i ostro działających wędzideł, rzadko używamy palcatów. Nasz sposób treningu oparty jest o rozumienie zachowań i reakcji konia, a zatem od początku kształtujemy umiejętność spokojnej i konsekwentnej współpracy z nim i dużą równowagę jeźdźca, która jest podstawą skutecznego jeździectwa. Na żadnym etapie nie prowadzimy nauki jazdy w zastępie.

Metody pracy z końmi

Układanie koni odbywa się metodami naturalnymi, opartymi o opracowania „zaklinaczy koni” Monty Roberts`a i Pata Parelliego. Dzięki temu są one spokojne, chętnie współpracują z ludźmi, nie są „zaszarpane”, praktycznie nie ma przypadków ugryzienia czy kopnięcia, bardzo rzadkie są upadki z konia. W ciągu ostatnich lat szkolny instruktor ułożył w ten sposób prawie 50 koni, które zwykle przyjmowały siodło i jeźdźca w trakcie pierwszej sesji.

Szkolenie koni do skoków

Trening prowadzony jest w oparciu o metodę opracowaną przez francuskiego trenera Jeana d`Orgeix. Jako zawodnik, był między innymi medalistą Olimpiady w Londynie, jako trener po krótkim okresie pracy z francuską kadrą narodową doprowadził skoczków do złotego medalu zespołowo na Olimpiadzie w Montrealu. W swoich licznych- wydawanych we Francji aż do ostatnich lat- opracowaniach /podręczniki, kasety/ analizował sposób jazdy i prowadzenia konia skoczka przez czołowych zawodników świata. W oparciu o te przykłady pokazuje jak wykorzystywać znajomość psychiki koni, uczyć je pożądanych zachowań i odruchów. Wspomniana metoda jest bardzo bliska naszym narodowym, przedwojennym tradycjom jeździectwa sportowego kultywowanym w Centrum Wyszkolenia Kawalerii w Grudziądzu. W bardzo zbliżony sposób jeździli nasi wybitni skoczkowie medaliści olimpijscy Adam Królikiewicz i Jan Kowalczyk.

Liga jeździecka

W szkole organizowane są zawody w skokach w tym z cyklu „Międzyszkolna Liga Jeździecka” pod patronatem Starosty Lubelskiego. Celem ich jest popularyzowanie jeździectwa jako sportu dostępnego dla dużej liczby osób młodych.
Zawody są dostępne dla niezrzeszonych, nie posiadających licencji czy odznak jeździeckich. Warunkiem udziału są badania lekarskie i zgoda rodziców. Traktujemy je jako wstęp do rywalizacji na szczeblu regionalnym, sprawdzian i ocenę czynionych przez poszczególnych uczniów- zawodników postępów.
W roku 2007 uczniowie trenujący w szkole, w rankingu końcowym Ligi zajęli: w gronie gimnazjalistów drugie miejsce, szkół ponadgimnazjalnych pierwsze, trzecie i czwarte miejsce. Często wygrywali konkursy, osiągając w rozgrywkach lepsze czasy, dzięki umiejętności jazdy po krótkiej, z góry zaplanowanej trasie. Niektórzy z nich trenowali jazdę konną dopiero od kilku miesięcy.

Cele i etapy nauki w szkole

I etap: Podstawy. Nauka:

• Odczytywania zachowań koni i umiejętnego- bezpiecznego- obchodzenia się z nimi.
• Nabywania odpowiedniej równowagi w siodle i umiejętności skutecznego powodowania koniem w kolejnych wyższych chodach na ujeżdżalni aż do pojedynczych skoków. Docelowo umiejętność jazdy w terenie.

II etap: Podjęcie rywalizacji sportowej- startowanie w zawodach jeździeckich w konkurencji skoków:

• Prowadzenie treningu specjalistycznego przygotowującego do startu w zawodach. Fotografowanie, filmowanie w celu omówienia treningów poszczególnych zawodników, konsultacje zewnętrznych trenerów.
• Starty w zawodach organizowanych na terenie Szkoły, co da możliwość weryfikacji umiejętności i nabywania doświadczenia bez konieczności kosztownych wyjazdów na zawody zewnętrzne.
• Starty wyróżniających uczniów w zawodach regionalnych.

III etap: „Szkoła ujeżdżaczy”.

• Tylko dla zainteresowanych, najlepszych uczniów. W części realizowany poprzez zajęcia pozalekcyjne. Polega na nabyciu dodatkowych umiejętności związanych z trenowaniem, szkoleniem metodami naturalnymi młodych koni do jazdy rekreacyjnej lub skoków.
• Potwierdzeniem umiejętności praktycznych ucznia jest wynik konia przez niego przygotowanego i dosiadanego na egzaminacyjnych zawodach.
• Kwalifikacje są poświadczone przez Szkołę- Centrum Kształcenia Praktycznego- być może będzie to przyszły zawód dla niektórych uczniów.

 

Ocena postępów

Sprawdziany umiejętności polegają na wykonaniu mierzalnych zadań /kroki, sekundy, centymetry, zrzutki, czy puknięcia w drągi/. Stosujemy tu zasadę „potrafię doskonalić to, co potrafię zmierzyć”. Czasami organizowane są gry i konkursy „przesiadane”- gdzie uczniowie wykonują zadania na innych koniach niż zwykle trenują- oczywiście poziomem trudności dostosowane do umiejętności poszczególnych grup.

Informacje dodatkowe

Zainteresowani mogą:
• Dodatkowo trenować w sekcji szkolnej w formie zajęć pozalekcyjnych.
• Pełnić dyżury w stajni szkolnej- sprawować opiekę nad przydzielonym koniem/ końmi.
• Uczestniczyć w zgrupowaniach i rajdach.
• Umieścić w stajni szkolnej na uzgodnionych zasadach / podstawowe koszty utrzymania/ własnego lub wydzierżawionego konia.
• Rozwijać umiejętności związane z powożeniem.
• Korzystać z pełnej bazy szkoły- stołówki, internatu, boisk, pracowni komputerowych.

Umiejętności i możliwa droga ucznia-absolwenta

Poprzez edukację jeździecką przygotowujemy do:
• Uzyskiwania odznak jeździeckich.
• Startu w zawodach- zdobywania licencji- kontynuowania kariery sportowej.
• Pracy z końmi /opieka, trening/ w kraju i za granicą- szkoła ma bogate kontakty i organizuje praktyki w wielu europejskich krajach.
• Trenowania młodych koni np. przygotowanie do zakładów treningowych.
• Uzyskiwania uprawnień instruktorskich- prowadzenia ośrodków jeździeckich.
• Nabycia umiejętności pozwalających na kontynuowanie kształcenia np: AWF, Hodowla Koni i Jeździectwo, agroturystyka.

Zainteresowanym prześlemy dodatkowe informacje o szkole.

Zapraszamy do szkoły! Zapraszamy na jazdy!

Ważne linki
Kategorie