logo

PolishEnglishGermanKazakhUkrainianRussian

 

W naszej szkole realizujemy projekt Erasmus + w ramach którego uczniowie naszej szkoły odbywają praktyki we Włoszech. Kierowany jest do uczniów klas drugich i trzecich Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych oraz Technikum Kelnerskiego. Po rekrutacji uczniowie odbywają zajęcia przygotowawcze, a następnie wyjeżdżają na staże trwające 3 tygodnie. Uczniowie wyjeżdżają podzieleni na dwie 16-osobowe grupy. Pierwsza wyjechała w marcu 2016, a druga w 2017 roku.

 

Ogłoszenie:

dodatkowy termin składania ,,Ankiety rekrutacyjnej”   projekt ,,EUROPEJSKIE STAŻE”
UCZNIOWIE ZAINTERESOWANI UDZIAŁEM W PROJEKCIE STAŻY ZAGRANICZNYCH FINANSOWANYCH ZE ŚRODKÓW PROGRAMU  ERASMUS +   MOGĄ SKŁADAĆ ANKIETY REKRUTACYJNE DO 26.01.2018r.

Materiały z projektu:

 

Włochy ERASMUS+

Asyż

Włoskie miasto i gmina położona na południowy wschód od Perugii, w regionie Umbria, w prowincji Perugia , które mogliśmy odwiedzić podczas projektu „Erasmus +”.
Asyż jest najbardziej znany jako miejsce narodzin świętego Franciszka i świętej Klary oraz pojednania międzynarodowego , religijnego i pokoju na świecie . W mieście odbywają się zapoczątkowane przez papieża Światowe Dni Modlitw o Pokój .
Zwiedzanie zaczęliśmy od odwiedzenia Bazyliki Matki Bożej Anielskiej , która została zbudowana w pobliżu Asyżu na polecenie papieża Piusa V w latach 1569-1679. W 1909 roku kościół został podniesiony do rangi Bazyliki Patriarchalnej przez  papieża Piusa X . Wewnątrz Bazyliki Matki Boskiej Anielskiej znajduje się kaplica pod wezwaniem Matki Boskiej nazywana – Porcjunkulą , którą św.Franciszek  w XIII wieku otrzymał w darze od benedyktynów .
Następnie odwiedziliśmy Bazylikę świętego Franciszka . Jest to XIII wieczny kościół poświęcony świętemu Franciszkowi  z Asyżu , znajdujący się na tzw. Wzgórzu Piekielnym gdzie odbywały się kary śmierci . Dzień po kanonizacji świętego Franciszka w dzień 17 lipca 1228 roku papież Grzegorz IX poświęcił miejsce budowy i zmienił nazwę wzgórza na Wzgórze Rajskie.
Bazylika świętej Klary była kolejnym przystankiem na liście naszych miejsc do zwiedzenia . Jest to gotycka budowla postawiona w latach 1257—260 na miejscu kościoła świętego Jerzego , w którym początkowo pochowano i kanonizowano świętego Franciszka.
Odpoczęliśmy na Placu Ratuszowym , który został zbudowany w starożytności . Z tego kresu pochodzi również świątynia Minerwy , którą adoptowano na kościół Matki Bożej z Lourdes . Obecnie mieści się tam galeria obrazów z dziełami szkoły umbryjskiej z okresu XII – XVIII w.
Zwiedziliśmy też kościół świętego Rufina . W tym kościele święty Franciszek wygłosił swoje pierwsze kazanie . Obok kościoła wznosi się dzwonnica i zegarem , wzniesioną na kwadratowym planie .
Na tym zakończyliśmy naszą wycieczkę po Asyżu.

 

Rzym

Podczas wyjazdu na staż zagraniczny w ramach ‘’Erasmus+’’, odbywaliśmy wiele ciekawych i interesujących wycieczek z udziałem nauczycieli i Pani Ewy Markowskiej. Jedną z nich była wycieczka do stolicy Włoch, czyli Rzymu.
Pierwszym zabytkiem, który odwiedziliśmy było Koloseum. Jest największym amfiteatrem w Rzymie. Powstał w I w. n.e. To duża eliptyczna budowla. Odbywały się w nim m.in. walki gladiatorów. Wkrótce przenieśliśmy się na Forum Romanum, gdzie mogliśmy podziwiać rynek rzymski, który powstał w 729-720 p.n.e. Główny polityczny, kulturalny, religijny i towarzyski ośrodek starożytnego Rzymu. Następnie postanowiliśmy przejść na Plac Wenecki, który jest jednym z istotnych punktów turystycznych tego miasta. Znajduje się u podnóża Kapitolu. Zbudowany został XV wieku przez Leone Battista Albertiego. Potem wraz z całą grupą poszliśmy podziwiać najbardziej znaną, barokową fontannę Rzymu. Zbudowana została z inicjatywy Klemensa XII w. miejscu istniejącej wcześniej, fontanny zaprojektowanej przez Leona Battiste Albertiego z 1435 r. Zasila ją woda doprowadzona akweduktem zbudowanym w 19 r. p.n.e. Legenda głosi, że wrzucenie monety do fontanny zapewnia w przyszłości powrót do Rzymu. Wkrótce przenieśliśmy się do Piazza di Spagna. Powstał pod koniec XVI wieku. Stał się sławny za sprawą monumentalnych schodów popularnie zwanych Hiszpańskimi. Przed schodami stoi niewielka fontanna – La Barcacia, dzieło rzeźbiarza Pietra Berniniego. Inną budowlą, którą zwiedzaliśmy był Panteon. Został on ufundowany przez cesarza Hadriana w roku 125. Następnie po drodze do Watykanu, nasze oczy ujrzały Zamek św. Anioła. Od Pałacu Watykańskiego do Zamku św. Anioła prowadzi podziemny korytarz. Wybudowano go, by umożliwić papieżowi opuszczenie pałacu w sytuacji zagrożenia. Ostatnim punktem naszej wycieczki było odwiedzenie Watykanu, czyli najmniejszego państwa świata oraz Placu św. Piotra i Bazyliki. Znajduje się tam grób naszego rodaka – papieża Jana Pawła II.
Podsumowując, dzięki tej wycieczce mogliśmy zwiedzić wiele ciekawych zabytków, które na co dzień możemy podziwiać i na nowo się uczyć w książkach od historii.

 

 

Perugia

Podczas pobytu we Włoszech byliśmy na wycieczce w Perugii.
Perugia jest stolicą Umbrii, rejonu administracyjnego środkowych  Włoch. Miasto leży między jeziorem Trazymeńskim, a Tybrem.
Zwiedziliśmy tam Kościoły i klasztor San Pietro, który jest jedną z najpiękniejszych budowli sakralnych w mieście.Wnętrze podzielone jest na trzy nawy wsparte na starożytnych kolumnach. W środkach podziwialiśmy wiele cennych dzieł sztuki m.in. obrazy Antonio Vasilacchi, Ventura Salimbeni, Giorgio Vasari.
Następnie odwiedziliśmy Bazylikę San Domenicano , która jest gotycka świątynią. Uważana jest za największy obiekt sakralny w rejonie Umbrii. Jej wnętrze rozmieszczono na planie krzyża łacińskiego, z trzema bardzo długimi nawami zakończonymi absydą, białym, proistym wystrojem oraz ogromym witrażem.
Potem obejrzeliśmy katedrę san Lorenzo, która jest wybudowana w stylu gotyckim. Łączy prostotę i surowośc gotyklu z barokowym bogactwem ozdób m.in. masywny XVIII wieczny portal autorstwa Valentino Carattioli. San Lorenzo to kościół trzynowy. Ściany zdobią liczne dzieła sztuki m.in. Obraz Matki Bożej Łaskawej Giannicola. Kolejno odwiedziliśmy renesansową twierdzę Piocca Paolina.  Została zbudowana na polecenie papieża Pawła III. Ostatnimi zabytkami obejrzanymi przez nas był San Prospero, który był pierwszym kościołem w Perugii poza murami miejskimi.

Staż zawodowy uczniów ZSR CKP w Pszczelej Woli w Spoleto

We Włoszech powitała nas wiosna !
Staż zawodowy uczniów ZSR CKP w Pszczelej Woli  w Spoleto w ramach programu Erasmus+Praktyki zawodowe w renomowanych restauracjach, zwiedzanie najpiękniejszych włoskich miast i niezapomniane kulinarne wspomnienia. Takie przeżycia mają za sobą uczniowie Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych i Technikum Kelnerskiego z Zespołu Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Praktycznego w Pszczelej Woli, którzy uczestniczyli w trzytygodniowym stażu w ramach programu Erasmus+ we włoskim miasteczku Spoleto.
Organizacją partnerską realizującą projekt we Włoszech  była Spółdzielnia Socjalna Azzurra.  W ciągu trzech tygodni (26.02-18.03.2017r.) stażyści doskonalili swoje umiejętności zawodowe pracując
w renomowanych hotelach, restauracjach, pizzeriach i tawernach. Uczniowie odbyli również certyfikowany kurs baristy. Poszerzali i doskonalili swoje kompetencje z języka włoskiego oraz zawodowe podczas codziennej pracy w zakładach gastronomicznych. Pobyt w Spoleto pozwolił im na poznanie regionalnej kuchni oraz zwyczajów kulturowych panujących we Włoszech. Stażyści mieli okazję także,  poznać krajoznawcze atuty okolicy. Swoją turystyczną przygodę rozpoczęli od zwiedzania Spoleto, kontynuowali ją w czasie wycieczek do  Rzymu, Asyżu i Perugii.
Ostatniego dnia pobytu odbył się uroczysty  obiad w restauracji Traditional Cooking Pecchiarda, Pani Beata Watrak – opiekun grupy za strony Spółdzielni Azzurra, wręczyła wszystkim uczestnikom dokumenty poświadczające ukończenie stażu: Europass – Mobilność, kartę  oceny wystawioną  przez każdego z pracodawców oraz certyfikaty baristy i ukończenia stażu.
Włochy oczarowały wszystkich swoim pięknem krajobrazu i historii, bogactwem smaków i życzliwością otaczających mieszkańców. Młodzież  wróciła do kraju z głową pełną pomysłów i nadzieją na kolejne kulinarne podróże…..

Ewa Tomczyk, Regina Pastucha  opiekunowie z ramienia szkoły

 

 

 

 

Wyjazd do Włoch w ramach projektu Erasmus+

28 lutego 2016 roku grupa uczniów Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych w Pszczelej Woli wraz z opiekunami wystartowała z lotniska w Warszawie do Włoch w ramach projektu Erasmus+ by przez kilka tygodni rozwijać swoje kulinarne umiejętności i nabywać doświadczenia.

 

Erasmus+ to nie tylko nauka zawodu

Uczniowie w ramach projektu Erasmus+ nie tylko uczą się zawodu, pracując we włoskich restauracjach ale także mają czas na zwiedzanie. Zwiedzili już Asyż i Perugię

    

REGULAMIN REKRUTACJI

KANDYDATÓW NA STAŻ W RAMACH PROJEKTU

” ZAGRANICZNE STAŻE UCZNIÓW Z PSZCZELEJ WOLI”

realizowanego przez

Zespół Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Praktycznego w Pszczelej Woli

 

1. W regulaminie stosowane skróty i pojęcia oznaczają odpowiednio:

Beneficjent- Zespół Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Praktycznego w Pszczelej Woli

Projekt – projekt „Zagraniczne staże uczniów z Pszczelej Woli”

Stażysta – osoba zakwalifikowana do udziału w projekcie.

Niniejszy regulamin określa zasady rekrutacji i uczestnictwa w projekcie staży zagranicznych „Zagraniczne staże uczniów z Pszczelej Woli”.

2. Projekt jest realizowany przez Beneficjenta we współpracy z Partnerem zagranicznym.

3. Projekt jest realizowany w okresie: od 01.06. 2015 do 31.05. 2017.

4. Rekrutacja obejmuje 16 uczestników stażu oraz grupę rezerwową.

5. Rekrutacja potencjalnych stażystów odbędzie się w siedzibie Beneficjenta, w oddzielnie określonych terminach umożliwiających zebranie grupy oraz przekazanie im niezbędnych informacji o projekcie.

6. Sposób zgłaszania się potencjalnych stażystów będzie umożliwiony poprzez składanie wypełnionych formularzy zgłoszeniowych do dnia 24.09. 2015 r.

7. Punkt zgłaszania zorganizowano w siedzibie Beneficjenta, w sekretariacie szkoły

8. Wszystkie osoby zgłoszone do dnia 25.09.2015r. wypełnią ankietę dla kandydatów na staż.

9. Wypełniona i zatwierdzona ankieta jest podstawą do zakwalifikowania potencjalnego stażysty do udziału w projekcie.

10. Komisja Rekrutacyjna ustali kryteria ostatecznej rekrutacji oraz stworzy listę potencjalnych stażystów.

11. Stażystą może być osoba która w dniu powrotu z planowanego stażu będzie uczniem Zespół Szkół Rolniczych aCentrum Kształcenia Praktycznego w Pszczelej Woli

 

>>>pobierz regulamin<<<

Projekt staży zagranicznych finansowany ze środków programu ERASMUS+

Zespół Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Praktycznego w Pszczelej Woli
” ZAGRANICZNE STAŻE UCZNIÓW Z PSZCZELEJ WOLI”
projekt staży zagranicznych finansowany ze środków programu
ERASMUS+
W ramach projektu 32 uczniów naszej szkoły z klas technikum o specjalnościach: technik żywienia i usług gastronomicznych oraz kelner, wyjedzie na 3-tygodniowe staże zawodowe do Włoch.
Celem podstawowym naszego projektu jest umożliwienie uczestnikom podniesienia umiejętności i doświadczenia zawodowego oraz kwalifikacji zawodowych
Każdy uczestnik projektu weźmie udział w kursie przygotowującym go do wyjazdu na staż. Na kurs złożą się zajęcia przygotowania pedagogicznego, językowego (60 – godzinny kurs języka włoskiego) i kulturowego. Po ich zakończeniu uczestnicy wyjadą na staże do Włoch. Ponieważ projekt będzie trwał dwa lata, to w roku szkolnym 2015/16 na staże wyjedzie 16 – osobowa grupa uczestników pod opieką 2 przedstawicieli szkoły. Taka sama, 16 – osobowa grupa wyjedzie na staże w następnym roku.
Każdy z uczestników po odbyciu stażu dostanie certyfikat odbycia kursu językowego, certyfikat odbycia pozostałych zajęć przygotowawczych, certyfikat odbycia stażu wystawiony przez portugalską organizację partnerską, oraz unijny dokument Europass Mobilność potwierdzający nabyte kwalifikacje zawodowe, honorowany na terenie Unii Europejskiej.

Wszystkie koszty związane z udziałem w projekcie tj. kurs językowy, pedagogiczny i kulturowy, przelot, pobyt wraz z wyżywieniem, ubezpieczenie, koszty organizacji stażu są finansowane ze środków programu ERASMUS+

Ważne linki
Kategorie